Fizik Tedavi

  • Serebral palsi
  • Kas hastalıkları
  • Nöral tüp defekti
  • Brachial plektus yaralanması
Down sendromu gibi bir hastalığa sahip olan çocuklarda ,hareket sisteminde oluşan sorunlara yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapılır. Ayrıca mental retardasyon ve gelişim geriliği olan çocukların fiziksel problemlerine göre egzersiz programı uygulanır ve gelişmeler takip edilir.  

Erken tanı ve erken rehabilitasyon oldukça önemlidir. Böylelikle oluşabilecek deformite ve kontraktür gibi kalıcı sekeller önlenmiş olur .Fizyoterapist ,yeni doğan döneminden itibaren erken tanıda yer alır ve riskli yeni doğanlar takip edilir .  

Fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi içerisinde nöral tüp defekti tanılı çocukların tanı,tedavi ve rehabilitasyonlarının yürütüldüğü ,fizyoterapist beyin cerrahı,ortopedist ve ürolog dan oluşan bir ekiple ‘’ spina bifida polikliniği” yapılmakta,aileler bilgilendirilmektedirler.  

Çocukların fiziksel becerilerini arttırmak ,daha fazla bağımlılık kazanmalarını sağlamak ,kendilerine güvenlerini geliştirmek ve sosyalleşmelerine yardımcı olmak  için spor aktivitelerine yönlendirilmektedirler. Bu birimde üç fizyoterapist görev yapmaktadır.
Bu içerik 13.05.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 87 kez okundu.